Leading Manufacturers and Wholesaler of Universal Testing Machine, Aggregate Testing Machine, Asphalt Testing Machine, Bitumen Testing Machine, Brinell Hardness Testing Machine, Cement Testing Machine, CNC Testing Machine, Compression Testing Machine, Cube Testing Machine, Dorry Abrasion Testing Machine, Ductility Testing Machine, Flexure Testing Machine, Hydraulic Testing Machine, Marshall Stability Testing Machine, Material Testing Machine, Sand Testing Machine, Soil Testing Machine, Spring Testing Machine, Tensile Testing Machine, Tile Abrasion Testing Machine, Torsion Testing Machine and Vibration Testing Machine from Nagpur.
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Analogue |
| Certification | ISI Certified |
| Color | Green |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electrical |
| Warrenty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | ISI Certified |
| Color | Blue |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warrenty | 1 Year |
| Application | Industrial |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | ISI Certified |
| Voltage | 220V |
| Display Type | Digital |
| Power | 1-3 Kw |
| Driven Type | Electric |
| Structure | Vertical |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hardness Testing |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Color | Blue |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Shape | Rectangle |
| Voltage | 240 V |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Industrial |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Industrial |
| Color | Blue, Grey |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Cube Testing |
| Voltage | 220V |
| Size | Standard |
| Capacity | 1500 Kn, 2000kn, 1000 Kn |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Dorry Abrasion Testing |
| Color | Blue |
| Voltage | 220V |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Ductility Testing |
| Color | Grey |
| Voltage | 220V |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Flexure Testing |
| Weight | 100-150kg |
| Voltage | 220V |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
The Flexure Strength Testing are designed to test flexural strength of concrete beams. The design provide maximum rigidity throughout their working range. The load is applied by the downward movement of the piston. A spacer is for testing different size of beams. The load is indicated on a calibrated bourdon tube type load. The load gauge is calibrated against National Council for Cement and Building Materials Certified Proving Ring.
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Hydraulic |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Application | Stability Test |
| Voltage | 220V |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Accuracy | 100% |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Color | Grey |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Power Source | Electric |
| Warrenty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Color | Grey |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Warranty | 1 Year |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Portable |
| Material | Mild Steel |
| Certification | CE Certified |
| Operating Type | Manual |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Polished |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Weight | 100-500kg |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warrenty | 1 Year |
| Application | Spring Testing |
Electronic Spring Testing Machines are used for quick and accurate testing of tension and compression springs. The machine comprises of two hard crome plated columns with fine cut single screw with hand wheel for manual loading and unloading, arrangement. The machine uses a high precision load cell for measurement of force.
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Weight | 100-200kg |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Tensile Testing |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Voltage | 220V |
| Rated Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warrenty | 1 Year |
| Size | Standard |
| Model Name/Number | 2.7 |
| Brand Name | lyca |
| Usage/Application | Survey |
| Distance Measurement | Distance meter |
| Country of Origin | Made in India |
Since our foundation, we are known in the industry for offering a huge variety of Tile Abrasion Testing Machine. We believe in customer satisfaction so we use high-grade processing techniques and equipment for our entire processing. We offer superior quality in our entire product range including Moisture Expansion Tester for Ceramic Tiles at industry leading prices.
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Application | Torsion Testing |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warrenty | 1 Year |
Torsion Testing Machine is designed for conducting Torsion and twist tests on various metal wires, tubes, sheet materials. Torque measurement is by Pendulam. We are a unique entity in the industry, actively committed towards providing an optimum quality range of Torsion Testing Machine.
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
| Type | Automatic |
| Certification | CE Certified |
| Weight | 100-200kg |
| Voltage | 220V |
| Power | 1-3kw |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.